13 Mar Brak komentarzy admin Zenner ,

Każdego dnia dochodzą do nas komunikaty o znacznym stężeniu pyłu zawieszonego oraz zanieczyszczeniach powietrza, którym oddychamy. Szkodliwy pył stał się codziennym i smutnym aspektem życia w mieście. Jak powszechnie wiadomo jest on bardzo niezdrowy oraz może wywołać wiele chorób, począwszy od zapalenia płuc, na nowotworach kończąc. Za taki stan rzeczy odpowiada m. in.: opalanie domu przy wykorzystaniu kiepskiej jakości węgla, a także palenie śmieci, jak i odpadów plastikowych. Mimo sankcji pieniężnych orzekanych przez organy państwa nie można zaobserwować znacznej poprawy. Nowe piece są wyposażone już w specjalne filtry, które pozwalają na nie przedostawanie się zanieczyszczeń. Dzięki temu do powietrza, którym oddychamy wydobywa się mniejsza ilość niepożądanych substancji. Jednakże nadal mnóstwo ludzi codziennie używa przestarzałego typu pieców czy też paliw stałych, które nie spełniają wymaganych norm.
Najlepszym rozwiązaniem, które umożliwi zmniejszenie wydobywania się szkodliwych związków do atmosfery jest rekuperacja. To nic innego jak wentylacja mechaniczna, która pozwala odzyska ciepło. Stosowana jest przy użyciu rekuperatorów oraz baterii słonecznych. Polega to na ruchu powietrza, który wytwarzany jest przez maszynę, która ustawia i nadzoruje nawiew oraz eliminację z pomieszczeń zanieczyszczeń. Zatem zużyte brudne powietrze jest poddane procesowi oczyszczania, co pozwala również na odzyskanie pewnego procenta energii. Ma to bezpośredni wpływ na pomniejszenie rachunków za energię oraz przyjemniejszą atmosferę w naszym domostwie.
Współcześnie więcej osób cierpi na dokuczliwe alergie, które mogą powodować nawet powstawanie astmy. Idealnym rozwiązaniem dla nich jest właśnie rekuperator. Z tym urządzeniem wiąże się całkowita eliminacja roztoczy oraz wirusów. Dzięki tej opcji nie ma obowiązku otwierania latem okien, aby przewietrzyć mieszkanie czy też dom. Szczególnie w trakcie sezonu kiedy jest dużo komarów to bardzo praktyczne rozwiązanie które zapobiega ugryzieniom, które jest przede wszystkim niebezpieczne dla dzieci z uczuleniami.
Dostosowana wentylacja powoduje, że pranie szybciej schnie, analogicznie jak podłogi po umyciu. Istnieje również możliwość rozbudowania instalacji o nadprogramowe funkcje to jest: dogrzewanie, czy też chłodzenie. Warto zauważyć, że budynki, które posiadają rekuperację o wiele łatwiej jest sprzedać, a ich cena na rynku nieruchomości jest wyższa niż tych, które nie posiadają tej opcji.
Kiedy planuje się budowę domu pasywnego czy też energooszczędnego powinno się wiedzieć, że w obu przypadkach obowiązkowe jest zamontowanie tego systemu. To także oszczędność na energii oraz niższe rachunki, które niewątpliwie są ogromną zaletą. Ośmiokrotnie niższe zapotrzebowanie na energię, dzięki rekuperacji, to również ochrona środowiska oraz dbanie o środowisko, w którym żyjemy. Troska o środowisko oraz jego ochrona jest obowiązkiem każdego z nas, bez względu gdzie mieszka. Niezwykle często rekuperacja jest postrzegana jako znacznie droga, na którą mogą sobie pozwolić najbogatsi, jednak nie jest to prawdą. Instalacja doskonałej jakości urządzeń to nieco mniej niż dwadzieścia tysięcy złotych. Jednak już po kilku latach ta inwestycja nam się zwróci bowiem jest to najtańsze źródło energii, ponad dwukrotnie tańsze od opalania węglem, czy ogrzewania gazem. Montaż takiego systemu jest zatem rozsądną inwestycją. Powinniśmy zatem zastanowić się, czy rekuperacja to zbędny luksus, czy też słuszna powinność względem środowiska czy też społeczeństwa. Warto sobie zdawać sprawę, że rekuperacja jest niezbędna.