13 Mar Brak komentarzy admin Zenner , ,

Od kilku lat podnosząca się świadomość społeczna dotycząca tematyki ekologicznej przynosi taki skutek, że polskie społeczeństwo coraz chętniej sięga po ekologiczne rozwiązanie w zakresie dostarczania energii elektrycznej jak również cieplnej. Nie ma co ukrywać, iż największą kreatywność w tym względzie mają mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej. Osoby, które mieszkają w miastach niestety muszą się dostosować do panujących tam standardów. Energia elektryczna pozyskiwana jest z elektrowni, a ogrzewanie dostarczane bardzo często przez elektrociepłownię. Zarówno biorąc pod uwagę względy formalne jak i techniczne trudno jest sobie wyobrazić, żeby ktoś zamontował w bloku panele słoneczne na balkonie. Jednak postęp techniczny idzie coraz bardziej do przodu, ie da się zatem wykluczyć, że za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, i takie możliwości będą codziennością. Czym jest ogrzewanie przy pomocy paneli słonecznych i kto może posiłkować się nim?

Co to jest ogrzewanie budynku z wykorzystaniem paneli słonecznych?

Ogrzewanie solarne jest to jedna z najbardziej popularnych alternatywnych metod otrzymywania energii cieplnej. Co warto zaznaczyć – jest zupełnie darmowa, tak jak darmowe jest korzystanie z promieni słonecznych. Oczywiście, należy pokryć koszty rozwiązań technologicznych umożliwiających przetwarzanie promieni słonecznych w energię do ogrzewania wody. Jednakże trzeba pamiętać, że jest to wydatek jednorazowy, który przy sprzyjających warunkach atmosferycznych ma możliwość zwrócić się w krótkim czasie. Korzystając z kolektorów słonecznych można na przykład ogrzewać wodę w domu albo wodę, która znajduje się w basenie. Rozwiązanie takie może być również wykorzystywane jako wspomaganie ogrzewania centralnego ogrzewania, choć w tym przypadku toczą się spory nad jego efektywnością. Każdy, kto zastanawia się nad instalacją kolektorów słonecznych na swojej posesji ma dwie możliwości. Może wybrać kolektory płaskie lub próżniowe. Które z nich będą lepsze? To już zależy między innymi od ukształtowania terenu jak również od miejsca w którym będą montowane. Nie można zaprzeczyć iż taka możliwość ma wyłącznie profity

Dlaczego warto korzystać z ogrzewania solarnego

Aspektów ze względu na które warto przemyśleć korzystanie z ogrzewania przy pomocy kolektorów słonecznych istnieje przynajmniej kilka. W pierwszej kolejności wyszczególnić trzeba kwestię finansową. Co prawda, pełne nasłonecznienie w Polsce występuje zaledwie przez kilka miesięcy w ciągu roku – z tego względu ogrzewanie przy pomocy paneli słonecznych nie może być się jedynym źródłem pozyskiwania energii cieplnej. Nie znaczy to, że inwestycja ta jest nieopłacalna. Wręcz przeciwnie – w słonecznych miesiącach, czyli w porze okresie od marca do października, koszty ogrzewania można zredukować o prawie 80% montując panele słoneczne. Należy również zaznaczyć, że w miesiącach letnich, głównie w lipcu i sierpniu, zapotrzebowanie na gorącą wodę, może zostać dzięki takiemu rozwiązaniu pokryte w całości. Oczywiście przy założeniu dobrego nasłonecznienia terenu. Aspekt pieniężny to tylko jedna z korzyści systemu solarnego. Nie do przecenienia jest także jego wpływ na środowisko naturalne. Zastosowanie z alternatywnych źródeł otrzymywania energii cieplnej pozwala na dużą redukcję zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Każda osoba musi odpowiedzialnie podchodzić do kwestii metod pozyskiwania energii, dzięki temu przyszłe pokolenia będą mogły żyć w środowisku pozbawionym zanieczyszczeń.