Budowanie budynku, to skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie. Dlatego należy wyszukać odpowiednią firmę, zajmującą się tworzeniem domków od podstaw. Najlepiej by zajmowała się wszystkimi pracami od momentu kopania dziury w ziemi, poprzez postawienie domostwa w stanie surowym, aż po zaaranżowanie jego wnętrz. Pozwoli to w rzeczywisty sposób zminimalizować koszty, które przecież nie należą do najmniejszych.
Każda jedna ekipa budowlana przeprowadza w pierwszej kolejności kosztorys. Od niego wszystko się zaczyna. Jest on jednak przybliżony, bo aczkolwiek ekipa stara się dotrzymać umowy z klientem, to jednak zawsze mogą wystąpić w pełni nieoczekiwane kwestie, które wywołają powiększenie pierwotnej ceny. Czynnikiem, który ma fundamentalny wpływ na cenę, jest technologia budowlana. Znacznie tańsze od tradycyjnych murowanych domów i cieszące się pokaźną popularnością są tzw. domy kanadyjskie. W tej technologii na płycie fundamentowej, stawiany jest szkielet domu, który zrobiony jest z drewna. Zasadniczy jest rozstaw drewnianych słupków, które spajane są za pomocą dwóch oczepów, które spajają również całe ściany. Płyty OSB służą tu obiciu całego domu. Konstrukcja pozostaje ocieplona, zazwyczaj wełną mineralną. W następnym etapie od wewnątrz stawiane są płyty kartonowo- gipsowe, a od zewnątrz np. rozmieszcza się następującą powłokę ocieplenia i kładzie się gips służący do ozdoby.
Mnóstwo osób decyduje się na domy kanadyjskie ze względów ekonomicznych. Konstrukcja domów w tej technologii generalnie jest kilkakrotnie tańsza od tej w pełni normalnej murarsko-tynkarskiej. Częstym zarzutem stawianym takim budynkom, jest ich nietrwałość. Wiąże się to z ignorancją bądź złymi doświadczeniami z podrzędnymi fachowcami. Przy budowie domu tego typu, z pewnością nie można oszczędzać na materiale. Jedynie dobrej jakości drzewo zapewni, że budynek wolnostojący będzie miał porządną konstrukcję. Ogromnie kluczowa jest również odpowiednia izolacja ścian na zewnątrz budynku, aby nie nagrzewał się w lecie, a zimową porą błyskawicznie nie wychładzał.
Najoczywistszą zaletą tej technologii jest krótki czas stawania domu. Nawet w trzy miesiące zdoła pojawić się dom pod klucz. Jeżeli zatem dysponuje się ograniczonym budżetem i pragnie się postawić wymarzony dom, będzie to odpowiedni wybór.
Budowa domów murowanych jest nieustannie najbardziej popularna w naszym kraju. Najczęstszy dylemat stanowi jednak nagrzewanie budynku, które pochłania wielkie koszta. Wiele osób postanawia się skusić na systemy solarne, jakie łączy się z stereotypowym nagrzewaniem. Jeżeli jednakże buduje się dom od podstaw, warto zainteresować się domami pasywnymi, które są w najwyższym stopniu oszczędne w zużywaniu energii, a ich budowanie wymaga sprawdzania izolacji termicznej budynku na kilku jej etapach. Aby jak najbardziej zmniejszyć zużycie energii w takich budynkach obok kolektorów słonecznych, wykorzystuje się pompy ciepła, dzięki którym budynek wolnostojący staje się w pełni ekologiczny i korzysta jedynie z odnawialnych źródeł energii.
Wybór rodzaju technologii z dziedziny budowlanki współzależny jest od preferencji i zamożności portfela. Ze względu na rosnące ceny energii szuka się przeróżnych możliwości w technologiach budowlanych, które odpowiednio wykorzystane mogą wywrzeć wpływ na jej zużycie i przyjemność przebywania w jak najlepszych warunkach.