Wyposażenie pokoju dziennego to nie lada sztuka. Dobrze jest wygospodarować na to sporą ilość czasu. Umożliwi to uniknięcie licznych błędów, jakie w końcowym efekcie mogłyby spowodować brak zadowolenia z osiągniętego celu. W jaki sposób zaprojektować pokój dzienny, aby był on jednocześnie funkcjonalny i stylowy?

Jaką funkcję ma spełniać salon?

Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad tym jaką rolę ma odgrywać pokój dzienny. Projekt salonu musi zawierać jego funkcjonalność. W inny sposób aranżuje się pokój dzienny, który ma spełniać tylko funkcję wypoczynkową. a odmienne podejście do tematu trzeba wziąć pod uwagę w sytuacji gdy salon ma spełniać także inne funkcje, na przykład będzie służył jako miejsce do spania.

Jaki styl warto wybrać?

To, w jaki sposób zaprojektuje się salon w ogromnej mierze uzależnione będzie od indywidualnych upodobań mieszkańców. Coraz większą popularnością cieszy się w ostatnim czasie styl skandynawski oparty na minimalizmie. Jego główną cechą jest ponadczasowość oraz pewnego rodzaju ascetyzm w wystroju wnętrza. Dominują w nim jasne kolory a także ograniczenie mebli do niezbędnego minimum. Nie nie oznacza to jednak, iż trzeba zapomnieć o wszystkich ozdobach. Dopuszczalne są na przykład wazony na kwiatki oraz obrazy czy drobne pamiątki. Chodzi o to, by unikać niepotrzebnych gadżetów na których zbiera się gruba warstwa kurzu.

Na własną rękę czy korzystając z usług projektanta – sposoby aranżacji salonu

Możliwości na to, w jaki sposób zorganizować wymarzony salon jest co najmniej parę. Osoby, które świetnie orientują się w najbardziej nowoczesnych trendach designerskich mogą to uczynić we własnym zakresie. Ci, którzy czują się mniej pewnie w tym temacie, mogą skorzystać z konsultacji doświadczonego stylisty przestrzeni. Interesujących wariantów można także poszukać w Internecie. Bez problemu można odnaleźć fachowe portale internetowe traktujące o tematyce urządzania przestrzeni. Z całą pewnością urządzenie salonu na własną rękę okaże się o wiele tańszym pomysłem. Jednakże osoby które stać na profesjonalnego projektanta wnętrz oszczędzą sporo czasu, jaki musiały by poświęcić na samodzielną aranżację.

Jakie meble warto wybrać do salonu?

Absolutną podstawą jest wygodny kompleks wypoczynkowy. Może to być na przykład komfortowa sofa albo rozkładany narożnik. Decyzja o tym co się zakupi uzależniona jest głównie od potrzeb i dostępnego miejsca. W przypadku niewielkich salonów, które połączone są z aneksem kuchennym, bardziej optymalnym rozwiązaniem będzie niewielka sofa. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku małżeństw z jednym dzieckiem. Jeżeli w mieszkaniu mieszka więcej domowników, to należy zatroszczyć się o to, aby każdy z nich miała zapewnione miejsce do wypoczynku wówczas lepiej kupić narożnik. Oprócz kompletu wypoczynkowego w pokoju dziennym powinien znaleźć również telewizor postawiony na odpowiedniej szafce, ewentualnie przymocowany do ściany. Pokój dzienny to także dobre miejsce na postawienie komody, na której stać mogą zdjęcia czy inne pamiątki rodzinne. Właściwa aranżacja salonu jest bardzo ważna. Jest to bowiem przestrzeń w której przebywa się najwięcej czasu w ciągu dnia. Od odpowiedniego zaprojektowania przestrzeni uzależnione jest to, czy można będzie w nim odpocząć i całkowicie zrelaksować się po wyczerpującym dniu w pracy. W salonie można również ustawić regały na książki. Warto pamiętać o tym, że dopełnieniem całości aranżacji są modne dodatki. Należą do nich między innymi zasłony, obrazy czy też dywany.