Jednym z najbardziej istotnych elementów każdego budynku są okna. Zapewniają izolację cieplną, zapobiegają tworzeniu się pleśni i chorób grzybowych. Niezwykle często przy ich wyborze kierujemy się głównie ceną oraz ich ogólnym wyglądem. To smutne, ale takie postrzeganie skutkuje wysokimi rachunkami za ogrzewanie oraz tworzeniem się ogromem nieszczelności. Udając się do sklepu, jesteśmy tez nieprzygotowani oraz nie mamy choć podstawowej świadomości w tym temacie, co niezwykle często wykorzystują sprzedawcy, którzy polecają nam najgorszy model z krótką gwarancją przez co już po kilku latach jesteśmy zmuszeni wyposażyć się w nowe okna. Dobrze również mieć świadomość, że nieszczelności nie powodują tylko większych nakładów pieniężnych, które musimy przeznaczać na zagwarantowanie ciepła w domu. Niestety przyczyniają się też do wylęgania się chorób oraz częstych przeziębień, szczególnie u noworodków i niemowląt. Warto zatem postawić na energooszczędne okna, które także wymagane są jeśli chodzi o budowy domów energooszczędnych czy też pasywnych. Najwyższa jakość wykonania oraz odporne surowce użyte do produkcji powodują, że okna powinny nam służyć przez bardzo długi czas oraz rzeczywiście pomniejszą kwoty poświęcane na ogrzewanie.
Okna energooszczędne powinny być wyprodukowane z najwyższej jakości szkła, które cechuje niezwykła wytrzymałość. Można zarazem podjąć decyzję, by nabyć potrójne szyby oraz ramkę dystansową, która wyprodukowana została ze stali szlachetnej. Nie może być ona wykonana z aluminium, ponieważ jest to surowiec o niskiej trwałości. Najważniejszy jest współczynnik Uw, który opisuje ilość ciepła jaka wydostaje się z budynku przez szyby i ramy. Im niższy parametr tym lepsze, gwarantujące lepszą izolację termiczną okna. Analogicznie, w ten sam sposób istotna jest stolarka okienna, której współczynnik Uw powinien być jak najbardziej niewysoki. Należy również wziąć pod uwagę parametr Uf, który określa przenikalność przez ramkę dystansową. Decydując się na zakupienie okien powinniśmy także zapytać sprzedawcę o certyfikat, który ma potwierdzać izolację termiczną. Niemniej jednak w pełni rzetelny jest przede wszystkim taki, który wydany został przez renomowany instytut badawczy.
W sprzedaży istnieje szeroki wachlarz okien, które określane są energooszczędnymi. Jedne egzemplarze są mniej kosztowne, drugie droższe. Dobrze jest mieć na uwadze, że cena takich okien nie ma opcji, by była niska, ponieważ przeważnie tańsze okna są po prostu chińskimi zamiennikami o słabszych czy też niezbyt rzetelnie udokumentowanych parametrach. Wyłącznie renomowana firma potrafi nam zagwarantować doskonałe produkty, czego potwierdzeniem powinna być wieloletnia gwarancja producenta. Powinna ona wynosić przynajmniej dziesięć lat. Najlepsza jakość oraz materiały, które spełniają wymagane normy są gwarantem oszczędności. Kolejną zaletą tego typu okien poza izolacją termiczną jest izolacja akustyczna. Dzięki zastosowaniu potrójnych szyb, zapewnia się dodatkowe wyciszenie, które w sytuacji ciągłej i regularnej ekspozycji na nie w życiu codziennym, jest zbawienne dla zdrowia. Dzięki temu chociaż we własnym domostwie nie będziemy narażeni na uciążliwy i niepotrzebny hałas. Nawet w przypadku kiedy mieszkamy blisko szkoły, przedszkola, czy także lotniska możemy odczuć mniejszy dyskomfort korzystając z okien o zwiększonej izolacji akustycznej. Energooszczędne okna to najlepszy wybór dla każdego konsumenta, który w codziennym życiu docenia jakość.