13 Mar Brak komentarzy admin Zenner , ,

Wiele ludzi chciałby mieszkać we własnym domu lub mieszkaniu. Niektórzy decydują się na mozolną budowę własnego domu, ponieważ wiedzą, iż jest to inwestycja na z której skorzystają też ich dzieci. Czasem też pokutuje przeświadczenie, że lepszym wyjściem jest budowa domu niż kupno mieszkania, za za użytkowanie którego będzie trzeba płacić czynsz. Nie bierze się w ogóle pod uwagę faktu, iż dom poza stałymi kosztami, także nie raz generuje niespodziewane wydatki, które to trzeba pokryć z własnej kieszeni. Uiszczając opłatę czynszową nie trzeba się w końcu martwić o remont budynku, np. odmalowanie elewacji, czy dbanie o zieleń wokół osiedla, ponieważ takimi kwestiami zajmują się organy administracyjne. Skoro korzystamy z jednego budynku musimy godzić się z faktem, iż wszelkie usterki pokrywamy w opłacie administracyjnej. Nie jest więc prawdą, iż mieszkanie w domu jest po poniesieniu kosztów budowy tańsze. Jeżeli więc nie zależy nam na większej prywatności i nie chcemy miesiącami oczekiwać na wprowadzenie się do nowego lokum, zamiast budować dom, możemy dokonać zakupu nowego mieszkania.

W przypadku gdy jesteśmy przeciwnikami ponoszenia dodatkowych opłat, możemy zdecydować się na mieszkanie bezczynszowe. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż na takim osiedlu nie jest się pozbawionym zupełnie dodatkowych kosztów, np. wynikających z utrzymywania części wspólnych budynku. Oznacza to w praktyce, że wszelkie opłaty związane z naprawami czy usuwaniem awarii, dotyczące budynku jego mieszkańcy opłacają wspólnie. Można więc powiedzieć, że idea bezczynszowego mieszkania opłaca się do chwili wystąpienia jakiegoś problemu, który będzie wymagał znacznych nakładów pieniężnych. Niemniej jednak mieszkając w domu też nie można być pewnym, że dach nie zostanie uszkodzony przez silne wiatry i będzie trzeba opłacić spore koszty jego naprawienia. W sytuacji mieszkania bezczynszowego mamy pewność chociaż, że przy tego typu sytuacjach nie będziemy ponosić wydatków wyłącznie sami. Ideałem jest kiedy całość społeczności sąsiedzkiej dogadują się ze sobą jednakże nie zdarza się to nazbyt często. W budynku bezczynszowym mieszkańcy sami nim administrują, muszą więc porozumieć się w sprawach które dotyczą ich wszystkich. W przypadku zwyczajnych mieszkań, gdzie to organy administracyjne zajmują się wszelkimi usterkami i remontami w budynku, a także utrzymywaniem porządku w obrębie osiedla, sąsiedzi nie muszą nawet ze sobą rozmawiać, a relacje nie muszą należeć do najlepszych. Tak więc lokal bezczynszowy nie wszystkim z tych względów będzie odpowiadać.

Deweloperzy chwalą oferty mieszkań bezczynszowych jako pozbawionych wad, jednakże jak wynika z powyższych rozważań rzeczywistość nie zawsze wygląda tak rewelacyjnie. Każde mieszkanie w takiej wspólnocie wymaga zabiegania o wzajemne dobre relacje i czasem zdolności negocjacyjnych, czy mediacyjnych. Może więc lepiej wybrać jednak mieszkanie z opłatą administracyjną i nie martwić się zbytnio o to, co dzieje się poza drzwiami naszego lokalu. Żaden wybór z pewnością nie jest pozbawiony minusów jednak każde przebywanie we wspólnocie wymaga umiejętności współżycia społecznego, a często występuje z tym większy lub mniejszy problem. Mieszkania oferowane przez dewelopera ciągle jednak cieszą się niesłabnącą popularnością, gdyż lepszy ciasny, ale własny kąt aniżeli wynajmowanie mieszkania. Nie zanosi się na to, by sytuacja ta miała się zmienić w najbliższych latach.