Bramy do zakładów muszą charakteryzować się głównie wytrzymałością i funkcjonalnością. Wybierając bramy do warsztatu samochodowego trzeba mieć na uwadze to w jaki sposób się otwierają. Najlepiej funkcjonalne będą bramy automatyczne otwierane do góry. Zapewni to więcej miejsca w warsztacie. Bramy segmentowe to jedne z częściej wybieranych. Materiałem który wykorzystuje się przy ich wytwarzaniu jest profil stalowy ocynkowany, co przyczynia się do ich trwałości i niezawodności. Dają spore możliwości aranżacyjne z tego względu iż da się je kupić w rozmaitych kolorach i dostosować do elewacji. Bramy segmentowe mogą istnieć także w wersji panoramicznej, co doświetli wnętrze budynku. Niesamowitym rozwiązaniem dla warsztatu samochodowego może być złączenie profili aluminiowych z przeszklonymi materiałem plexi szybami. Wszelkie części składowe bramy przemysłowej powinny działać bez zarzutu, dlatego zarówno prowadnice, jak i okucia, czy zawiasy wytworzone są ze stali nierdzewnej.
Istotnym elementem są kwestie bezpieczeństwa. W bramach automatycznych stosowane są rygle, które sprzężone są z mechanizmem, jednak mogą działać również bez zasilania. Podstawą jest również odpowiedni zamek. Ponieważ każda brama musi być w niego zaopatrzona. W razie zacięcia się otwierania bramy automatycznej, szczególnie w przypadku prowadzenia warsztatu samochodowego trzeba mieć do niej ciągły dostęp. Bardzo często zamki zabezpiecza się także kodem
.
Oprócz aspektów ochrony przed włamaniem ważne jest także zachowanie BHP. Z tego powodu bramy do serwisu dla samochodów powinny być zaopatrzone w system który zabezpiecza przed niekontrolowanym opadnięciem. Dodatkowo dla bezpieczeństwa stosuje się panele przeciwzgnieceniowe.

W przypadku popsucia się automatycznego systemu należy posiadać stały dostęp do usług serwisowych. Serwisy które cieszą się uznaniem na rynku posiadają zespół pracowników, jacy zajmują się naprawianiem bram automatycznych. Szybkie zlikwidowanie usterki jest priorytetem, zwłaszcza w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Z tego powodu przed zakupem bramy automatycznej warto zorientować się w warunkach serwisowania i długość gwarancji jaką oferuje producent
.
Bramy segmentowe, rolowane, czy uchylne wykonuje się według wymiaru. Dzięki temu brama jest dopasowana idealnie. Panele z jakich wykonana jest brama mogą być również lakierowane, czy też powlekane PCV. Bardzo dobre bramy produkowane są według restrykcyjnych wymagań jakościowych, odporności na wiatr, przenikania wody, jak również przepuszczalność powietrza, które gwarantują bezpieczeństwo użytkowania a także trwałość na długie lata.
W warsztacie samochodowym musi być zapewniona właściwa temperatura, z tego względu istotne jest zastosowanie właściwego uszczelnienia bramy. Najbardziej właściwa i zapobiegająca powstawaniu szczelin jest pianka poliuretanowa i to ją najczęściej się wykorzystuje. Zapewnia to że praca mechanika będzie komfortowa, a także istotne jest z punktu widzenia reparacji, szczególnie w zimie. Wymiana akumulatora powinna odbywać się w końcu w komfortowych warunkach. Dobrej jakości brama usprawni pracę warsztatu samochodowego i zwiększy mobilność. Warto dobrze zapoznać się ze wszystkimi rozwiązaniami dostępnymi na rynku, tak by wybrać najbardziej odpowiedni produkt, który będzie służył wiele lat.